Jabukin svrdlaš pored jabuke oštećuje krušku, šljivu, breskvu, kajsiju i trešnju.
Odrasli oblici su bronzanocrvene do ljubičaste boje s metalnim odsjajem. Leđna strana im je prekrivena smećkastim dlačicama. Imaju dugo rilo. Bez rila dugi su 6,5 do 9 mm. Ticala im završavaju zadebljanjima. Čvrst pokrov, koji prekriva zadnja krila (elytra), je duži nego širi.
Ličinke su bjelkaste boje i narastu 4 do 5 mm.
Odrasli oblici izgrizaju pupove pa čak i koru mladih izboja. Tako oštećeni pupovi se suše i otpadaju. Ličinke napadaju plodiće u kojima su se razvijale na način da u njima buše hodnike.
Prezimi imago u kokonu ili opalom lišću i lutka ili larva u zemljištu ili u mumificiranim plodovima. Rano u proleće, kada je temperatura vazduha iznad 8°C, izlazi imago i odlazi u krunu voćaka da bi se hranio na pupoljcima i mladim plodovima. Posle dopunske ishrane koja traje oko mesec dana, dolazi do parenja, obično tokom maja meseca.
Ženke polažu jaja u vreme formiranja mladih plodova. Ona se nalaze u malim komoricama koje ženka napravi rilicom u mesu ploda. Masovno polaganje jaja traje obično krajem maja i početkom juna meseca.
Suzbijaju se uglavnom odrasli insekti tokom proleće u vreme njihove prve pojave, sredstvima na bazi fosalona, endosulfana, fentiona i drugih.
Izvori:http://agronomija.rs/2013/jabukin-svrdlas-rhynchites-bacchus/
https://fr.wikipedia.org/wiki/Rhynchites_bacchus